Mis on kollageen?

Mis on kollageen?

Mis on kollageen?

Vananemisprotsess algab 25. eluaastast. Sellest peale ei uuene rakud enam nii kiiresti kui enne. Naha elastsus ja tugevus vähenevad, nahk muutub õhemaks, hapramaks, kortsulisemaks ja ebaühtlasemaks. Ilmuvad esimesed kortsud. Kollageen – on peamine valk inimkeha sidekoes, seda leidub rakkudes ja rakkudevahelises koes. 
Kollageen on spiraalne, kiuline valk, selle molekulid sisaldavad suhkrut ja palju glütsiini, proliini, hüdroksüproliini – tema osakaal naha põhielemendina on 70-80 %. 

Kollageen on omamoodi karkassiks, tänu millele on nahk toonuses ja hästi niisutatud. Tekitades naha pinnale kihi, mis seob endasse niiskust, takistab ka selle aurustumist. 

Kuid peale 25 eluaastat, hakkab kollageen organismis kasvavalt vähenema. Ultraviolettkiirgus ja sisemine oksüdeerimine lõhuvad struktuuri, kuid kollageeni lisandumine ei ole piisav, mis ongi kortsude tekkimise ja naha elastsuse vähenemise põhjuseks. Samal ajal väheneb liigeste liikuvus, vereringe aeglustub jne.

Naharakkude stimulatsiooni abil saab seda protsessi osaliselt tagasi pöörata ning kollageeni tootmist suurendada, kuid seda tuleb teha läbimõeldud ja komplekssel viisil. Õnneks ka mitmeid faktoreid, mis kiirendavad kollageeni lagunemist, saab täielikult või osaliselt vältida. Selleks on päiksekiirgus, vabad radikaalid, mõned vanusega seotud hormonaalsed muutused ja suitsetamine.

Loe ka: Maniküürijate salanipid või Kuidas ennetada kortsude teket?

Proovi ka: Päeva-ja öökreem Luxe Gold või Royal Jelly niisutavat maski