Suve tagajärjeks on pigmendilaigud

Suve tagajärjeks on pigmendilaigud

Suve tagajärjeks on pigmendilaigud

Sügisel võib juhtuda, et avastame oma näolt pigmendilaigud. Mis need on ja kuidas need tekivad?
Pigmendilaigud ehk melasma on nahaseisund, mida iseloomustavad sümmeetriliselt asetsevad pruunikad pigmendilaigud näol, eriti otsmikul, põskedel ja ülahuule kohal.
Melasma tekib 90% juhtudel 20-40a. naistel ja vaid 10% meestel. Probleemi täpset põhjust ei teata, kuid see on naistel tavaliselt seotud hormonaalsete muutustega. Teatavasti tekib laike kõige sagedamini raseduse (50-70% naistel) või rasedusvastaste tablettide võtmise (5%–34% naistel) ajal. Raseduse ajal tuntakse neid ka nn. “raseduse maski” nime all. Täiendavalt on suurimaks pigmentlaikude esilekutsujaks päiksekiirgus, mistõttu laigud ilmuvad või väljenduvad rohkem kevadel ja suvel. Melasma tekkeks peab olema ka eelsoodumus.

Pigmendilaikude põhjused:

geneetilised mõjud 
ultraviolettkiirgus, päike
rasedus
hormoonravi östrogeenidega ja rasedusvastased pillid
kerge ja ohutu hormonaalse taskaalu häire
kerged munasarjade ja kilpnäärme funktsiooni häired, maksa häired
ravimid - näit. mõned munasarjade ja kilpnäärme probleemide ning epilepsiaravimid, mis muudavad naha päikesele tundlikumaks
fototoksilised reaktsioonid kosmeetikatoodetele (näit. after-shave tooted, lõhnaseebid jt.)
melanotsüütide suurenenud tundlikkus normaalsele östrogeeni tasemele
füüsikalised faktorid (kratsimine, kuum vesi, saun jt.)
higistamine
dieet (kofeiin, vürtsid)
Pigmendilaigud võivad tekkida ka sinna, kus vahetult enne päikese kätte või solaariumi minekut on kasutatud parfüümi. Seega oleks suvel ohutum piirduda alkoholivaba tualettvee ja lõhna piserdamisega riietele.
Nahal on mälu ja ka varases lapseeas saadud päikesepõletusest võivad alguse saada hilisemad pigmendilaigud või halvemal juhul nahavähk. Juba beebi nahka tuleb kaitsta päikeseblokaatoriga.